Німеччина відмовиться від вугільної енергетики до 2038 року

https://www.rbc.ua/

До 2038 року мають бути відключені теплоелектростанції, що працюють на вугіллі

Немецкая правительственная комиссия по вопросам угля во время заседания, которое длилось почти 21 час, в субботу, 26 января, приняла решение, что Германия должна отказаться от использования угля для производства электроэнергии до конца 2038 года. Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на Deutsche Welle.

Сообщается, что в 2032 году должна происходить проверка возможности перенести срок отказа от угольной энергогенерации на 2035 год. Этот отказ будет стоить государству 40 миллиардов долларов, которые должны получить в течение 20 лет из федерального бюджета земли, где добывается уголь.

В настоящее время угольные теплоэлектростанции в ФРГ имеют общую мощность в 12,5 гигаватт и производят около трети всей электроэнергии в стране.

Также сообщается, что Германия уже приняла решение об отказе от атомной энергетики с 2020 года. Однако для этого необходимо ускорить переход на экологически чистую электроэнергию, чтобы страна могла выполнить национальные и международные цели по защите климата.

Німецька зелена енергетика здолала історичний рубіж

https://ua.news/

Alternative Energies 1024x667


У 2018 році відновлювальна енергетика Німеччини виробила більше електроенергії, ніж теплові електростанції, які працюють на вугіллі.

Як передає Інтерфакс, частка відновлювальних джерел енергії у загальні енергогенерації Німеччини перевищила 40%. Частка теплових електростанцій, що працюють на вугіллі, скоротилась до 38%. Загалом у 2018 році сонячні, вітрові, гідроелектростанції, а також електростанції, що працюють на біомасі, виробили 219 млрд кіловат-годин електроенергії. За останні 10 років частка «зелених» електростанцій в Німеччині зросла у 2,5 рази.

Нагадаємо, наприкінці 2018 року у Німеччині закрили останню вугільну шахту. А у структурі генерації енергії Європейського Союзу частка відновлюваних джерел сягнула 29%. Основні – це вітрова, сонячна та гідроенергетика. Іспанія планує перейти на відновлювану енергетику до 2050 року.

Тим часом, повністю на поновлювані джерела перейшли такі компанії як Google та Apple. А Facebook перейде на такі джерела через два роки. До 2050 року альтернативна енергетика досягне половини світового ринку. А Каліфорнія повністю перейде на відновлювану енергетику до 2045 року.

ВДЕ стануть головним джерелом енергії в Німеччині в 2018 році

Для електроенергетики Німеччини 2018 рік почався з вельми символічного рекорду 1 січня потреби країни в електриці вперше на 95% забезпечувалися поновлюваними джерелами. Це сталося завдяки сильному вітрі, проглянули в деяких регіонах сонця, а також відносно низькому через святкового дня попиту на електроенергію. Практично повний перехід 83-мільйонної країни на «зелене» електрику тривав, природно, всього кілька годин. Потім німецька електроенергетика повернулася до свого звичайного стану.

germany wind park

Частка ВДЕ в Німеччині досягла 33,1%
У «звичайному» стані в сьогоднішній Німеччині частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) складає 33,1%. Інакше кажучи, в 2017 році третина електроенергії в ФРН проводилася з вітру, біомаси, сонця і на гідроелектростанціях. Це - теж новий рекорд (у 2016 році було 29%).

За попередніми даними BDEW (Федерального об'єднання підприємств енерго- і водопостачання), виробництво електрики з ВДЕ виросло в Німеччині в 2017 році більш ніж на 15% (енергокомпанія E.on стверджує, що плюс склав навіть 20%). Одночасно знизилася вироблення електроенергії з кам'яного і бурого вугілля, в результаті частка вугільної генерації скоротилася на 3,3% до 37%.

ВДЕ витісняють вугілля
Якщо відновлювальна енергетика продовжить нарощування виробництва тими ж темпами, вказує Штефан Капферер, то ВДЕ вже в 2018 році обженуть вугілля і стануть головним джерелом електроенергії в країні. Якщо ж розглядати окремо виробництво електрики з кам'яного і бурого вугілля, то ВДЕ вже вийшли на перше місце. Такий поділ має певний сенс тому, що кам'яне вугілля Німеччина імпортує, в тому числі з РФ (до кінця 2018 року закриються останні дві німецькі шахти), а буре вугілля видобуває в відкритих кар'єрах на власній території.

ВДЕ витісняють АЕС
Німеччина вирішила повністю відмовитися від АЕС до 2022 року. Уже в грудні 2017 року, як підрахував Міжнародний економічний форум відновлюваних джерел енергії (IWR) в Мюнстері, одні тільки вітрогенератори (на суші і в морі) дали в два рази більше електрики (14,6 мільярда кіловат-годин), ніж всі німецькі АЕС (7,2 млрд кВт / год).

Погода прихильна
Настільки вражаючий результат в значній мірі забезпечили сильні вітри, які супроводжують нинішню надзвичайно теплу зиму. Однак часто штормило і восени, а тому вельми «врожайним» з точки вітряної енергетики видалися вересень і жовтень.

У той же час в травні, липні та серпні 2017 року було багато сонячних днів, особливо на півдні Німеччини, а тому в ці місяці встановлені в країні 1,6 мільйона сонячних батарей виробляли навіть трохи більше енергії, ніж вітрогенератори.

Морські ВЕС більш постійні
Таким чином, вітряна і сонячна енергетика в Німеччині, з одного боку, періодично вельми вдало доповнюють один одного. З іншого боку, вони зберігають яскраво виражену залежність від пори року і часу доби. Тоді як офшорні вітропарки, розташовані в морі, працюють значно стабільніше, ніж досі вважалося.

Експерти Інституту вітроенергетики Товариства імені Фраунгофера (IWES) встановили, що німецькі вітропарки на Північному і Балтійському морях стійко виробляють електроенергію протягом 363 днів на рік. Тому у вересні 2017 уряди прибережних федеральних земель, підприємницькі об'єднання та профспілки звернулися до уряду ФРН із закликом дозволити до 2030 року установку в територіальних водах країни вітрогенераторів сумарною потужністю не в 15, а як мінімум в 20 Гігават, з подальшим збільшенням ліміту до 2035 року до як мінімум 30 гігават.

Головні точки зростання
Один з кричущих перекосів в «зеленій» енергетиці ФРН складається, наприклад, в тому, що енергетичні компанії все частіше опиняються в ситуації, коли їм в особливо вітряні дні через надлишки «зеленої» електроенергії, якої вони зобов'язані забезпечувати паритет в мережах, доводиться відправляти за кордон і при цьому ще доплачувати одержувачам за те, що вони її беруть. Експерти кажуть, що тут необхідно змінювати чинні закони, а паралельно на державному рівні форсувати розробку і впровадження різних систем накопичення енергії.

Інша назріла задача - визначити темпи і масштаби скорочення вугільної генерації в рамках боротьби проти зміни глобального клімату. Восени обговорювалося питання про закриття приблизно 14 застарілих і екологічно найбільш шкідливих великих вугільних електростанцій.

Теоретично подібні заходи можуть зміцнити позиції природного газу в німецької електроенергетиці. Однак на практиці частки ринку у вугілля відвойовує не газ, а ВДЕ. У 2017 році частка газових електростанцій у виробництві електроенергії в Німеччині зросла, за даними BDEW, лише незначно: з 12,5% до 13,1%.

Джерело: elektrovesti.net

Енергетична трансформація на прикладі Великобританії

У виданні The Conversation опублікована стаття про зміни в енергетиці Великобританії в останні роки. У ній наведено кілька графіків, за допомогою яких дуже вдало підкреслюються значні зміни в структурі генерації.

Звертає на себе увагу, як рік за роком збільшується вироблення на основі відновлюваних джерел енергії (вітер, сонце, ГЕС). У 2017 році ні в одному з місяців ВДЕ (без урахування біомаси) не генерували менше 4 ТВт-год електроенергії.

GB 1

Всього у 2017 році на основі сонця і вітру було вироблено близько 55 ТВт-год електроенергії - рекордний показник за всю історію. У тому числі вітроенергетика виробила 15% британської електрики (44,6 ТВт-год).

Також показово зниження вироблення вугільної енергетики, частка якої в структурі генерації в 2017 році склала всього 6,9%. Ще шість років тому за допомогою вугілля вироблялося понад 40% електроенергії в країні!
Зрозуміло, зниження частки вугілля сталося не тільки (і не стільки) з причини розвитку ВДЕ, скільки через нового зростання газової генерації, викликаного, в першу чергу, кон'юнктурними причинами.

GB 2

У той же час слід пам'ятати і про генеральної тенденції - Великобританія відмовляється від використання вугілля до 2025 року. До того ж, як видно на вищенаведеному графіку, зростання виробітку на основі енергії вітру фактично зупинить подальше зростання газової генерації.

До середини 20-х років на основі відновлюваних джерел енергії в Великобританії вироблятиметься понад половини електроенергії. Уже сьогодні структура генерації в країні є чистою, як ніколи.

GB 3

Джерело: elektrovesti.net

У 2020 році альтернативна енергія стане дешевше традиційної - IRENA

Глава Міжнародного агентства відновлюваних джерел енергії на саміті в Абу-Дабі оприлюднив доповідь, згідно з яким вже через два роки всі види відновлюваної енергії будуть дешевше електрики, одержуваного шляхом спалювання викопного палива.

IRENA

У більшості країн електроенергія, що генерується за рахунок відновлюваних джерел, вже конкурує за вартістю з одержуваної шляхом спалювання викопного палива. Звіт Міжнародного агентства відновлюваних джерел енергії (IRENA) прогнозує, що до 2020 року всі види альтернативної енергетики стануть дешевші за традиційні.

Сьогодні вартість енергії з викопного палива складає від $ 0,05 до $ 0,17 за кВт•год. Згідно з оцінкою агентства, в середньому вартість кВт•год з відновлюваних джерел енергії склала в 2017 році від $ 0,05 для гідроенергетики до $ 0,10 для сонячних панелей. Вартість енергії вітру на суші дорівнювала $ 0,06 за кВт• год, геотермальної енергії - $ 0,07. Офшорна вітрова та сонячна енергія поки ще коштують дорожче викопного палива. Але за прогнозом агентства, до 2020 року їх вартість опуститься до $ 0,10 і $ 0,06, відповідно.

Якщо прогноз виявиться вірним, галузь альтернативної енергетики подолає свої нинішні проблеми за рахунок масового залучення інвестицій, і можливість переходу людства на нові джерела енергії стане цілком реальною.

Ще десять років тому відновлювана енергетика вважалася нерентабельним бізнесом. У нього вкладалися або ентузіасти, або жертви «зеленого лобі». Але 2017 рік показав, що до того дня, коли «чиста» енергетика зможе на рівних конкурувати з традиційними електростанціями, залишилося зовсім недовго.

Джерело: elektrovesti.net