ВДЕ стануть головним джерелом енергії в Німеччині в 2018 році

Для електроенергетики Німеччини 2018 рік почався з вельми символічного рекорду 1 січня потреби країни в електриці вперше на 95% забезпечувалися поновлюваними джерелами. Це сталося завдяки сильному вітрі, проглянули в деяких регіонах сонця, а також відносно низькому через святкового дня попиту на електроенергію. Практично повний перехід 83-мільйонної країни на «зелене» електрику тривав, природно, всього кілька годин. Потім німецька електроенергетика повернулася до свого звичайного стану.

germany wind park

Частка ВДЕ в Німеччині досягла 33,1%
У «звичайному» стані в сьогоднішній Німеччині частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) складає 33,1%. Інакше кажучи, в 2017 році третина електроенергії в ФРН проводилася з вітру, біомаси, сонця і на гідроелектростанціях. Це - теж новий рекорд (у 2016 році було 29%).

За попередніми даними BDEW (Федерального об'єднання підприємств енерго- і водопостачання), виробництво електрики з ВДЕ виросло в Німеччині в 2017 році більш ніж на 15% (енергокомпанія E.on стверджує, що плюс склав навіть 20%). Одночасно знизилася вироблення електроенергії з кам'яного і бурого вугілля, в результаті частка вугільної генерації скоротилася на 3,3% до 37%.

ВДЕ витісняють вугілля
Якщо відновлювальна енергетика продовжить нарощування виробництва тими ж темпами, вказує Штефан Капферер, то ВДЕ вже в 2018 році обженуть вугілля і стануть головним джерелом електроенергії в країні. Якщо ж розглядати окремо виробництво електрики з кам'яного і бурого вугілля, то ВДЕ вже вийшли на перше місце. Такий поділ має певний сенс тому, що кам'яне вугілля Німеччина імпортує, в тому числі з РФ (до кінця 2018 року закриються останні дві німецькі шахти), а буре вугілля видобуває в відкритих кар'єрах на власній території.

ВДЕ витісняють АЕС
Німеччина вирішила повністю відмовитися від АЕС до 2022 року. Уже в грудні 2017 року, як підрахував Міжнародний економічний форум відновлюваних джерел енергії (IWR) в Мюнстері, одні тільки вітрогенератори (на суші і в морі) дали в два рази більше електрики (14,6 мільярда кіловат-годин), ніж всі німецькі АЕС (7,2 млрд кВт / год).

Погода прихильна
Настільки вражаючий результат в значній мірі забезпечили сильні вітри, які супроводжують нинішню надзвичайно теплу зиму. Однак часто штормило і восени, а тому вельми «врожайним» з точки вітряної енергетики видалися вересень і жовтень.

У той же час в травні, липні та серпні 2017 року було багато сонячних днів, особливо на півдні Німеччини, а тому в ці місяці встановлені в країні 1,6 мільйона сонячних батарей виробляли навіть трохи більше енергії, ніж вітрогенератори.

Морські ВЕС більш постійні
Таким чином, вітряна і сонячна енергетика в Німеччині, з одного боку, періодично вельми вдало доповнюють один одного. З іншого боку, вони зберігають яскраво виражену залежність від пори року і часу доби. Тоді як офшорні вітропарки, розташовані в морі, працюють значно стабільніше, ніж досі вважалося.

Експерти Інституту вітроенергетики Товариства імені Фраунгофера (IWES) встановили, що німецькі вітропарки на Північному і Балтійському морях стійко виробляють електроенергію протягом 363 днів на рік. Тому у вересні 2017 уряди прибережних федеральних земель, підприємницькі об'єднання та профспілки звернулися до уряду ФРН із закликом дозволити до 2030 року установку в територіальних водах країни вітрогенераторів сумарною потужністю не в 15, а як мінімум в 20 Гігават, з подальшим збільшенням ліміту до 2035 року до як мінімум 30 гігават.

Головні точки зростання
Один з кричущих перекосів в «зеленій» енергетиці ФРН складається, наприклад, в тому, що енергетичні компанії все частіше опиняються в ситуації, коли їм в особливо вітряні дні через надлишки «зеленої» електроенергії, якої вони зобов'язані забезпечувати паритет в мережах, доводиться відправляти за кордон і при цьому ще доплачувати одержувачам за те, що вони її беруть. Експерти кажуть, що тут необхідно змінювати чинні закони, а паралельно на державному рівні форсувати розробку і впровадження різних систем накопичення енергії.

Інша назріла задача - визначити темпи і масштаби скорочення вугільної генерації в рамках боротьби проти зміни глобального клімату. Восени обговорювалося питання про закриття приблизно 14 застарілих і екологічно найбільш шкідливих великих вугільних електростанцій.

Теоретично подібні заходи можуть зміцнити позиції природного газу в німецької електроенергетиці. Однак на практиці частки ринку у вугілля відвойовує не газ, а ВДЕ. У 2017 році частка газових електростанцій у виробництві електроенергії в Німеччині зросла, за даними BDEW, лише незначно: з 12,5% до 13,1%.

Джерело: elektrovesti.net