«Українсько-Польський центр вдосконалення технологій відновлюваних джерел енергії та енергоефективності»

був створений в 2013 р. в рамках співробітництва між Посольством Республіки Польща в Україні і Національним технічним університетом України “Київський політехнічний
інститут” за участі фахівців Інституту відновлюваної енергетики НАН України.

Проєкт за посередництвом Посольства Польщі фінансується з коштів Польської Технічної Допомоги МЗС Республіки Польща.

Мета проєкту:

  • створення освітньої бази для вивчення сучасних технологій та їхнього застосування;
  • виконання досліджень, поширення інформації щодо розвитку відновлюваної енергетики;
  • проведення презентацій, семінарів та курсів підвищення кваліфікації для різних категорій працівників.

Керівник проєкту – чл.-кор. НАНУ, доктор технічних наук, професор кафедри відновлюваних джерел енергії Степан Олександрович Кудря

Базовою кафедрою виступає кафедра відновлюваних джерел енергії, де працює висококваліфікований професорсько-викладацький колектив, до складу якого входять два лауреати Державної премії, член-кореспондент НАН України, сім докторів технічних та фізико-математичних наук, дванадцять кандидатів технічних наук. Всі викладачі є провідними вченими, які очолюють в Україні наукові розробки в галузі відновлюваних джерел енергії та проектування і спорудження енергоустановок з такими джерелами.

ОБҐРУНТУВАННЯ ДОЦІЛЬНОСТІ ВИКОНАННЯ ПРОЕКТУ:

З урахуванням залежності економіки України від імпортних енергоносіїв постає питання використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та енергоефективних технологій.

Для масового впровадження технологій, що використовують ВДЕ, необхідне як поширення інформації в суспільстві, так і підготовка інженерних, науково-технічних кадрів.

На виконання цілей та зобов’язань, взятих Україною як учасником Європейської енергетичної хартії (11% за рахунок ВДЕ) виникла доцільність створення «Українсько-польського центру вдосконалення технологій відновлюваних джерел енергії та енергоефективності» та його базового елементу – навчально-наукового класу.

Характеристика обладнання та технології «Українсько-Польського центру вдосконалення технологій відновлювальних джерел енергії та енергоефективності»

На кафедрі відновлюваних джерел енергії вже функціонують для потреб навчального процесу та реального забезпечення енергоносіями корпусу № 20 наступні системи:

1.Теплова утилізаційна помпа типу «повітря-вода» для потреб гарячого водопостачання. Максимальна теплова потужність 5 кВт, максимальна електрична потужність 1,7 кВт.

2. Система гарячого водопостачання складається з двох сонячних колекторів по 20 вакуумних трубок, двох баків – накопичувачів по 100 літрів.

1.Вітроустановка (0.8 кВт) і фотобатареї (1,5 кВт )для резервного електропостачання лабораторії кафедри.

2.Система автономного освітлення.

3.Вітроводопідйомна установка.

ВСТАНОВЛЕНО В ЦЕНТРІ:

  • Теплова помпа (ТП) типу «повітря-вода» тепловою потужністю по 15,6 кВт, для опалення приміщень загальною площею 150 м2 кафедри ВДЕ факультету електроенерготехніки та автоматики НТУУ «КПІ»
    В літньо-весняний період ТП забезпечує кондиціювання приміщень.
  • Система моніторингу, яка збирає інформацію по температурі навколишнього середовища, температурі в приміщенні, виробленому теплу, спожитої електроенергії і поточні дані роботи систем .
  • Стенд, що збирає та передає на сервер інформацію по розподілу температур по висоті аудиторії в залежності від типу теплороздаючих приладів. Вся інформація передається на центральний сервер та доступна в режимі он-лайн на веб-сайті центру.

Технічні характеристики теплового насосу HEWALEX WBC-19.5H-B2/P-S

Потужність нагріву, кВт (А7/W50) 15,6
Споживча потужність, кВт*год (А7/W50)6
СОР2,6
Мінімальний потік теплоносія (контур отоплення), м3/год3,45
Потік повітря мін/середн/макс, м3/год5400/6400/7600
Максимальна температура нагріву60°С
Кількість компресорів2
КомпресорСпіральний (Toshiba)
Потужність вентилятора, Вт250х2
ХолодоагентR407C
Рівень шуму, дБ(А)58
Розміри, мм1360/570/1570

Система опаленнята кондиціювання на базі теплової помпи типу «повітря-вода», яка забезпечує комфортні умови в лабораторіях на навчальних аудиторіях кафедри відновлюваних джерел енергії корпусу №20 КПІ ім. Ігоря Сікорського

Система моніторингу температури навколишнього середовища, температури в приміщенні на базі промислово-комерційнjuj тепловізору Fluke Ti105 .

Система комбінованого опалення на базі твердопаливного котла та геліоколектору, яка опалює кафедру відновлюваних джерел енергії корпусу №20 КПІ ім. Ігоря Сікорського

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЦЕНТРУ І ЙОГО МІЖНАРОДНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

За рахунок проекту в корпусі № 30 (Інститут телекомунікаційних систем) встановлено систему гарячого водопостачання, що складається з 3 сонячних колекторів загальної площею 6 м2 та бака накопичувача об’ємом 300 літрів на даху 30 корпуса НТУУ «КПІ».

Цей сектор в корпусі № 30 – як складова нашого Центру – буде включений до загальної системи моніторингу і до навчальних програм класу, засобами інформаційно-телекомунікаційних технологій.

ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЦЕНТРУ І ЙОГО МІЖНАРОДНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Створення центру – це тільки перший крок на шляху розвитку співробітництва НТУУ “КПІ” з вченими, з університетами, з фірмами з Республіки Польща, які займаються проблемами відновлювальної енергетики та енергоефективності.

З точки зору  подальшого розвитку Центру на базі  НТУУ “КПІ” – може бути запропонований підхід, в основі якого лежить ідея “мережування” всіх осередків – кафедр, лабораторій, наукових груп, студентських КБ, які займаються проблемами відновлювальної енергетики і енергоефективності.